Bieżnikowanie

Procesy bieżnikowania

Najpierw przyjrzyjmy się, jak wygląda „odnowienie” opony. Dlaczego jest to opłacalne? Od 70 do 80% masy opony stanowi jej korpus, czyli jej mechaniczna konstrukcja. Pozostała część to zużywający się bieżnik. Korpus, zwany karkasem składa się ze specjalnie ułożonego splotu linek stalowych, oblanych warstwami odpowiednio dobranej gumy.

Po pozytywnym przejściu szeregu testów kontroli jakości oponę obrabia się mechanicznie, aby przygotować ją do dalszego procesu produkcji. Następnym krokiem jest nałożenie nowego bieżnika, a na końcu wulkanizacja.

Ze względów bezpieczeństwa karkasu zazwyczaj nie wykorzystuje się więcej niż dwa razy. Wyróżniamy dwie metody bieżnikowania:

metoda na gorąco – polega na odciśnięciu wzoru i jego utrwaleniu w procesie wulkanizacji na wstępnie przygotowanym karkasie,

metoda na zimno – polega na połączeniu przygotowanego karkasu z wyprodukowanym w fabryce gotowym bieżnikiem. Ponadto w tej metodzie wyróżnia się dwie technologie – „z pasa” oraz „RINGTREAD”.

Opony bieżnikowane są tańsze od nowych odpowiedników, jednak jak jest z ich jakością i trwałością?  To, ile przejedziemy kilometrów na oponach regenerowanych, zależy od materiałów i procesu produkcji opony. Stąd tak duże rozbieżności w cenach i opiniach o oponach bieżnikowanych. Jakość opon bieżnikowanych dobrych producentów nie odbiega zasadniczo od opon nowych. Jeżeli decydujemy się na zakup opon bieżnikowanych stawiajmy na jakość co pozwoli na przejechanie większej liczby kilometrów.

W naszej fabryce etapy procesu produkcji wyglądają następująco:

Kontrola jakości

Dokładamy wszelkich starań aby kontrola jakości naszych karkasów była na najwyższym poziomie. Każda opona, która do nas trafia poddawana jest rygorystycznej selekcji pod okiem wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Standardem na rynku bieżnikowania opon jest inspekcja optyczna i ciśnieniowa, natomiast w przeciwieństwie do wielu konkurentów nasze karkasy przechodzą dodatkowo badanie nowoczesnym szerografem SDS Systemtechnik ITT-2, który potrafi wykryć uszkodzenia, które nie są widoczne gołym okiem – mikro rozwarstwienia lub pęcherze. Bardzo wiele opon odpada właśnie na tym etapie, co jest świadectwem tego, jak istotne jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii kontroli jakości.

Szorstkowanie

Opona, która zakwalifikowała się do bieżnikowania, musi przejść etap szorstkowania, czyli usunięcia resztek starej gumy. Przebieg całego procesu kontrolowany jest przez komputer za pomocą zestawu czujników, który zapewnia optymalne i precyzyjne dostosowanie parametrów opony.

Reperacje

Część karkasów, po etapie szorstkowania ujawnia defekty, które muszą zostać naprawione, lub eliminują oponę z dalszego procesu produkcji. Naprawy polegają na szlifowaniu, wypełnianiu ubytków oraz reperacji uszkodzeń mechanicznych.

Nakładanie gumy podkładowej i nowego bieżnika

Pierwszym elementem nakładanym na oponę jest guma podkładowa, która ma za zadanie związać karkas z nałożonym bieżnikiem. W zależności od zastosowanej technologii dalszy proces produkcji będzie się różnił.

Metodą „na zimno”:

W technologii „Z pasa” na oponę nakładany jest pas bieżnika i łączony na czole, co jest rozwiązaniem ekonomicznym.

W technologii „RINGTREAD” bieżnik nakładany jest na karkas w postaci zamkniętego pierścienia. Główną przewagą tej metody jest brak łączenia bieżnika na czole opony, co skutkuje mniejszymi oporami toczenia i większą wytrzymałością całej konstrukcji. Ponadto opony RINGTREAD wykonywane są również na nisko-olejowych mieszankach BLACKLINE, które wykazują wysoką odporność na ścieralność, perforacje oraz wysokie temperatury.

Metodą „na gorąco” :

Nałożenie nowego bieżnika wykonywane jest przy użyciu specjalistycznego ekstrudera a jego rzeźba odciskana jest w prasie serii Eco Line firmy Cima Impinati, która automatycznie wulkanizuje nową warstwę gumy.

Wulkanizacja

W ostatnim etapie produkcji metodą „na zimno” na wcześniej przygotowane opony zakłada się gumowe opończe, które zapewniają równomierny nacisk, a następnie wulkanizuje się je w autoklawie przez około 5 godzin w temperaturze 110 stopni Celsjusza. Proces ten zapewnia trwałe połączenie bieżnika z karkasem, oraz optymalizację parametrów mieszanki gumowej.

Kontrola końcowa

Po zakończeniu regeneracji opona przechodzi skrupulatne oględziny pod względem potencjalnych defektów po produkcyjnych. Ta czynność ma zagwarantować, że produkt, który opuszcza naszą fabrykę będzie zawsze najwyższej jakości. Na końcu opona jest malowana, ocechowana i w takiej postaci trafia do klienta.

Ekologia

Bieżnikowanie wyeksploatowanych opon to pożytek ekonomiczny, a także ekologiczny, dlatego należy stosować ten zabieg powszechnie. W stosunku do fabrycznej produkcji nowych opon, bieżnikowanie zużywa do 70% mniej energii i materiału. a co za tym idzie – ograniczenie emisji zanieczyszczeń środowiskowych.

Przy pewnych rodzajach zastosowań oponę można regenerować nawet dwukrotnie, co znacznie przedłuża jej żywotność. Produkując rocznie na całym świecie miliony opon bieżnikowanych, oszczędza się gigantyczne ilości energii i surowców.

Wszelkie odpady produkcyjne są gromadzone a następnie sprzedawane, co daje możliwość ponownego wykorzystania ich do gumowej gałęzi przemysłu, jako specjalny wypełniacz zastosowany w nowych, kauczukowych typach mieszanek, w budownictwie drogowym do uszlachetniania bitumicznych mas nawierzchniowych oraz w przemyśle energetycznym jako paliwo ze względu na ogromną zawartość węgla oraz wodoru, co czyni je materiałem wysokoenergetycznym.